استرس خواب شبانه سگ‌ها را نیز بر هم می‌زند

نویسنده : نویسنده چهارشنبه 3 آبان 1396 07:48 ب.ظ  •   


تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰

به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا؛ حتی یک استرس کوچک مانند دوری از صاحبانشان و یا حضور یک غریبه در نزدیکی سگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد استرس در آنها و بر هم خوردن خواب شبانه این حیوانات شود.
به نقل از دیلی‌میل، محققان در آکادمی علوم مجارستان با بررسی امواج مغزی 16 سگ به این نتیجه رسیدند که یک روز بد برای یک سگ به معنای عدم خواب عمیق و راحت در شب است.
در این مطالعه مشخص شد سگ‌هایی که استرس را تجربه کرده بودند نسبت به سگ‌هایی که روز خود را به بازی با صاحبانشان گذرانده بودند، در طول یک دوره سه ساعته از خواب، 20 دقیقه کمتر مرحله “خواب عمیق” را تجربه می‌کنند.
محققان این پژوهش دریافتند که سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها پس از یک تجربه منفی، خواب عمیق کمتری خواهند داشت.
آنها برای آزمایش مطالعات خود، سگ‌ها را به دو گروه تقسیم کردند.

سگ‌های گروه اولی این شانس را داشتند که حدود شش دقیقه را با صاحبان خود به بازی و جست و خیز بپردازند اما سگ‌های گروه دیگر در یک اتاق تنها مانده و صاحبانشان به آنها بی‌توجهی کرده و با این حیوانات ارتباط چشمی برقرار نمی‌کردند.
از آنجایی که خوابیدن برای سگ‌ها یک راه برای فرار از استرس محسوب می‌شود، سگ‌های گروه دوم در گوشه‌ای از اتاق پس از 10 دقیقه به خواب رفتند.
در مقابل سگ‌هایی که تجربه خوشایندی با صاحبان خود داشتند، 20 دقیقه بعد به خواب رفتند.

هر دو گروه به یک اندازه خوابیدند اما کیفیت خواب سگ‌هایی که تجربه مثبت و شاد داشتند، بسیار بهتر از سگ‌های گروه دیگر بود. گروه اول در حدود یک ساعت خواب عمیق داشتند در حالیکه سگ‌های گروه دوم پس از تجربه استرس،تنها 40 تا 50 دقیقه خواب عمیق را تجربه کردند.
محققان این پژوهش می‌گویند که این اتفاق ممکن است برای سگ‌ها در وهله اول مشکل خاصی محسوب نشود اما در دراز مدت این حیوانات را دچار اختلال حافظه و مشکلات احساسی می‌کند.
این مطالعه در Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.لینک منبع

مطلب استرس خواب شبانه سگ‌ها را نیز بر هم می‌زند در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :استرس خواب شبانه سگ‌ها را نیز بر هم می‌زند
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%b4%d8%a8%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b3%da%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%b1%d8%a7-%d9%86%db%8c%d8%b2-%d8%a8%d8%b1-%d9%87%d9%85-%d9%85%db%8c%e2%80%8c/

آخرین ویرایش: - -

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات